Tonery a pár vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

V prípade kúpy kvalitnej laserovej tlačiarne budú tonery jediným momentom, ktorý si vyžiada výmenu vo viac-menej pravidelných intervaloch. Čo by ste mali o náplniach do laserovej tlačiarne vedieť skôr, než budete riešiť ich kúpu?

Tonery a pár vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť
Tonery a pár vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť (Foto: cdrmarket.sk)

Toner je vlastne prášok

Rozlišujeme dva druhy náplní – atramentové cartridge pre atramentové tlačiarne a tonery pre tlačiarne laserové. Tieto náplne sú tvorené akýmsi práškom, zloženým z taviteľných polymérov, ktoré sa vďaka vysokej teplote doslova prilepia na papier. Tento proces tlače je nie len rýchly, ale aj veľmi ekonomický.

Farba tonerov

Ak bude tlačiareň využívaná najmä na tlač textových dokumentov, pravdepodobne bude čierny toner dostačujúcou výbavou. V prípade farebnej tlače sa využíva tzv. CMYK, farebný model založený na kombinácii Cyan-Magenta-Yellow-Key (prípadne black), teda azúrovej, purpurovej, žltej a čiernej farbe. Farebné môžu byť tak originálne, ako aj kompatibilné tonery HP.

Originálne, kompatibilné, repasované

Okrem rôznych značiek si na trhu môže zákazník vyberať aj z troch rôznych typov tonerov. Tie originálne sú produktom veľkých značiek, ktoré sú zároveň aj výrobcami tlačiarní. Originály sú teda určené len konkrétnym modelom tlačiarní určitej značky. Sú drahé, no prakticky bezporuchové a mimoriadne kvalitné.

Aj kompatibilné tonery môžu vyrábať renomované firmy – takýmto prípadom sú napríklad kompatibilné tonery Lexmark. Rozdiel je ten, že tieto tonery sú použiteľné aj u tlačiarní iných značiek. Ich kvalita vzhľadom k cene je veľmi dobrá a je tu patrná snaha kvalitatívne sa čo najviac priblížiť originálnym tonerom.

Repasované tonery sú v zásade recyklované originály, ktoré sa po minutí náplne vyčistia, opravia a znovu naplnia. Ide o veľmi lacnú verziu a tak trochu aj riziko vzhľadom ku kvalite tlače.

Nie je tlač ako tlač

Ak si kúpite tlačiareň a budete sa o ňu príkladne starať, toner bude jediným komponentom na výmenu. Skôr či neskôr sa predsa každá náplň minie. Avšak v prípade, že tlačíte textové dokumenty, môžete ušetriť náplň vďaka výberu správneho druhu písma. Fonty Century Gothic a Garamond sú známe tým, že poskytujú nižšie pokrytie strán ako iné druhy písma. Rozhoduje plocha plnej časti písma a spomínané fonty skrátka pokrývajú menšie percento povrchu strany.

Text:PR