Potrebujete zvýšiť efektívnosť a výkon zamestnancov? Tak investujte do dobrého osvetlenia

O tom, ako dobre je osvetlenie pracoviska organizované, závisí blaho a efektivita konkrétnej práce. Na pochopenie požiadaviek a pravidiel platných v tejto oblasti vám pomôžu odpovede odborníkov na niekoľko aktuálnych otázok.

Potrebujete zvýšiť efektívnosť a výkon zamestnancov? Tak investujte do dobrého osvetlenia
Potrebujete zvýšiť efektívnosť a výkon zamestnancov? Tak investujte do dobrého osvetlenia (Foto: ecologic.sk)

Závisí potreba určitej úrovne osvetlenia od veku?

Áno, záleží. Čím starší je človek, tým citlivejší je na nedostatok a kvalitu svetla pri vykonávaní práce. Pre porovnanie: pre 50-ročného muža je potrebné dvojnásobné osvetlenie na pracovisku ako u 20-ročného. Ostatné pracovné podmienky môžu byť rovnaké a výkon to neovplyvní. Možno jeden z prvých dôvodov, prečo investovať do dobrého návrhu LED osvetlenia aj na vašom pracovisku.

Ako veľmi ovplyvňuje osvetlenie ľudské telo?

Ak pracovisko nie je dostatočne osvetlené, zabráni tomu, aby osoba pracovala normálne, pretože sa rýchlejšie unaví. Nedostatok svetla tiež prispieva k zlému zraku. Nadmerne nízke osvetlenie pracoviska môže spôsobiť nevedomý pocit úzkosti, ospalosti a apatie. Rýchlosť reakcií sa spomaľuje a dokonca aj metabolické procesy sú menej intenzívne. Škodlivé je ale aj príliš oslepujúce svetlo. Znižuje tiež účinnosť, spôsobuje nervozitu a zvýšenú podráždenosť. Preto sa pred podnikaním uistite, ako dostatočné bude vaše nové priemyselné LED osvetlenie v hale.

Aké svetlo vybrať?

Niektorí odborníci sa domnievajú, že klasické žiarovky produkujú viac fyziologicky nevhodného svetla ako žiarivky s úsporou energie. V druhom prípade sa zväčšuje koeficient zvlnenia, čo je v rozpore so stanovenými normami. Žiarovky však spotrebujú príliš veľa elektrickej energie, ktorej náklady stále viac a viac zasahujú nielen súkromných používateľov, ale aj celé podniky.

Keďže nie je možné fungovať bez svetla, musíme hľadať alternatívne možnosti, z ktorých najlepšie sú LED diódy. Tieto zariadenia poskytujú prirodzené príjemné svetlo. Koeficient pulzovania vysoko kvalitných LED svietidiel nepresahuje 5 % a počas prevádzky sa nemení. Množstvo elektrickej energie spotrebovanej LED v porovnaní s inými svetelnými zariadeniami sa znižuje o 2-8 krát viac a ich životnosť je 5-30 krát viac.
Je to tá najlepšia voľba, vďaka ktorej sa postaráte o lepší výkon vašich zamestnancov a ich spokojnosť v práci. Investujte preto do naozaj kvalitného LED osvetlenia a urobíte tak prvý krok k úspechu v podnikaní.

Text:PR