Hľadáte kvalitné elektromotory? Poradíme vám, ako vyberať

S elektromotormi sa stretávame v domácnostiach, obchodných a výrobných prevádzkach, v stavebníctve aj v ťažkom priemysle. Aby ste nakúpili kvalitu, ktorá vám dlho poslúži, poradíme vám pri ich výbere.

Hľadáte kvalitné elektromotory? Poradíme vám, ako vyberať
Hľadáte kvalitné elektromotory? Poradíme vám, ako vyberať (Foto: elektromotory.sk)

Elektromotory

Elektromotory sa nachádzajú všade okolo nás. Uľahčujú nám mnoho každodenných činností v domácnostiach. Pre svoju vysokú účinnosť našli svoje uplatnenie aj v rôznych odvetviach priemyslu a poľnohospodárstva. Nájdete ich vo výrobnej linke, vysávači aj ventilátore. Menšie modely, ako napríklad elektromotory v holiacich strojčekoch, sú napájané pomocou batérií.

Ako fungujú elektromotory

Elektromotory fungujú na rôznom princípe práce. V praxi sa najčastejšie stretnete s indukčným elektromotorom. Nazýva sa tiež asynchrónny elektromotor. Asynchrónne elektromotory, ako napovedá už ich názov, nebežia synchrónnou rýchlosťou, ale rýchlosťou, ktorá je nižšia ako synchrónna.

Trojfázové elektromotory

V priemysle sa najčastejšie používajú trojfázové asynchrónne elektromotory. Fungujú na tri fázy striedavého napájania. Na ich fungovanie nebudete potrebovať žiadny štartovací motor. Oceníte aj ich dlhú životnosť, spoľahlivosť aj jednoduchosť údržby. Elektromotory pre priemysel a výrobu sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Ich vysoká účinnosť zníži vaše náklady na prevádzku. Aby sme spomenuli aj nevýhodu elektromotorov, je ňou zníženie rýchlosti pri zvýšenom zaťažení.

Ako vyberať

Pri kúpe elektromotorov hľadajte modely podľa vašich požiadaviek na počet otáčok či účel použitia. Vopred zvážte potrebné menovité napätie, rozsah výkonu, triedu izolácie a frekvenciu. Dôležité je tiež prostredie, v ktorom budete zakúpené motory používať. Nakupujte u výrobcu s najvyšším stupňom certifikácie. Výhodou je, ak si k vybraným elektromotorom môžete zakúpiť vhodné elektroprevodovky či frekvenčné meniče.

Text:PR