Firemná kreditka – áno, alebo nie?

Ako podnikateľ máte okrem povoleného prečerpania na účte možnosť využiť aj bezúročné obdobie kreditnej karty. Jej používanie má aj veľa ďalších podnikateľských výhod, no aj niekoľko úskalí. O ktoré ide?

Firemná kreditka – áno, alebo nie?
(zdroj: unsplash.com)

Kedy sa kreditka hodí?

Ak potrebujete realizovať niektoré zo svojich podnikateľských plánov, pravdepodobne sa občas ocitnete v situácii, že krátkodobo musíte nejako preklenúť obdobie nedostatku finančných prostriedkov. Keď akútne musíte zaplatiť nejaké platby, kreditná karta sa zdá ako dobrý pomocník. Vďaka kreditnej karte totiž ako živnostník alebo podnikateľ získavate prístup k prostriedkom banky do výšky dohodnutého limitu. Tento limit je u každej banky individuálny – môže byť stanovený napríklad na základe priemerných mesačných kreditných obratov na vašom podnikateľskom účte, či priemerných mesačných tržieb.

Môžete si sami povedať, koľko budete splácať

Medzi najväčšie výhody firemnej kreditnej karty patrí predovšetkým bezúročné obdobie, ktoré býva obvykle dlhšie, než pri osobnom účte (opäť závisí od banky). Potom je to samozrejme spomínané čerpanie prostriedkov, flexibilné splácanie a automatické obnovenie úveru, ale aj doplnkové služby. Najčastejšie to bývajú rôzne druhy poistenia, prípadne zaistenie prístupu do letiskových VIP salónikov zdarma. Čo sa týka flexibilného splácania, ide o určenie si výšky splátok. Samozrejme, banka vám obvykle určí minimálnu hodnotu splátky (cca 3-5 % z dlžnej sumy). Ale o všetkom ostatnom rozhodujete sami.

Vysoké úroky a poplatky za výber z bankomatu

Hoci je kreditná karta medzi podnikateľmi z vyššie uvedených dôvodov celkom populárna, má aj niekoľko nevýhod. Jednou z nich je úroková sadzba. Ak totiž nestihnete splatiť prostriedky v bezúročnom období, banka vám logicky nastaví úroky. Kreditná karta má však jeden z najvyšších úrokov spomedzi všetkých úverových produktov na trhu. Rovnako sa neoplatí ani vyberať si z kreditnej karty hotovosť v bankomate. Na výber sa totiž nevzťahuje spomínané bezúročné obdobie a ani poplatok za výber nie je najnižší. Viac sa tak oplatí platenie priamo u obchodníkov, prípadne prevodom. Štandardná kreditná karta v rámci poplatku za vedenie navyše nezahŕňa mnoho výhod a doplnkových služieb – viac sa tak oplatí až prémiová karta, známa aj ako zlatá alebo platinová. Aby ste ju však získali, musíte byť bonitnejším klientom s vysokým úverovým limitom.