Hľadáte dieru na trhu? Založte si živnosť a dajte sa na remeslo!

Ako sa hovorí, remeslo má zlaté dno. Platí to stále, pretože hoci je trh presýtený manažérmi a riaditeľmi, chýbajú na ňom kvalitní remeselníci. Viete, po akých remeslách je práve najväčší dopyt? A čo robiť, ak ste sa rozhodli pre založenie živnosti a tzv. podnikanie rukami?

Hľadáte dieru na trhu? Založte si živnosť a dajte sa na remeslo!
(zdroj: unsplash.com)

Výučný list viete nahradiť

Situácia sa v rámci Slovenska mení v závislosti od krajov, ale vo všeobecnosti platí, že momentálne je najviac nedostatok elektrotechnikov, murárov, železiarov, betonárov, tesárov, obkladačov, omietkarov, inštalatérov, zváračov kovov, zámočníkov a údržbárov.

Samozrejme, záujem je aj o iných remeselníkov a ak ste sa definitívne rozhodli, že jedným z nich budete, ako prvé by ste si mali založiť živnosť. Živnosti existujú viazané, voľné a remeselné – takže asi hneď tušíte, ktorá bude tá pravá orechová.

Podmienkou založenia remeselnej živnosti je však odborná spôsobilosť. Ak nemáte výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príslušného študijného odboru, môžete ho nahradiť praxou v odbore alebo zodpovedným zástupcom, ktorý tento výučný list má.

Dobrý remeselník potrebuje k svojej práci aj dobré náradie. Pozrite si, kde kúpiť náradie a vyberte si to najlepšie a ešte aj za výhodnú cenu.

Požiadajte o radu, keď potrebujete

Keď ste už vyriešili všetko týkajúce sa živnosti, pripravte si svoj podnikateľský plán. Potom si premyslite, ako budete riešiť účtovníctvo a dane. Najlepšie urobíte, ak sa poradíte s účtovníkom alebo ekonómom o tom, akým spôsobom si budete uplatňovať výdavky spojené s vašim podnikaním.

Nájdite a oslovte odborníkov, ktorí vám pomôžu – sami nemôžete byť odborníkom vo všetkých aspektoch podnikania a niektoré činnosti ako administratívu či marketing je dobré nechať na ľudí, ktorí s nimi majú dlhoročné skúsenosti.

Alfou a omegou podnikania sú, samozrejme, financie – na začiatku si preto treba všetko dôkladne spočítať. Premyslite si najmä, čo všetko budete pri podnikaní potrebovať a z akých zdrojov budete svoje podnikanie financovať. Nezabúdajte aj na rezervu.

Nakupovanie zariadenia do firmy či dielne môže byť nákladnou položkou do rozpočtu. Preto nakupujte tam, kde je to najvýhodnejšie – napríklad na https://www.kuponyzdarma.sk/ alebo využite Alza zľavový kupón.

Vyskúšajte sa na priateľoch a známych

Ak ste už urobili všetko z predošlých odsekov, je načase zháňať si prvých zákazníkov. V remeselných profesiách je najlepším testom prax u existujúcich majstrov. Ak ju sami nemáte, skúste sa pridať k niekomu, kto už firmu má, a overte si svoje schopnosti, nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Všímajte si tiež, o aké činnosti a aký typ práce je najväčší záujem, koľko materiálu sa minie a koľko si za to majstri pýtajú.  

Jedným z možných “testov” na prvých zákazníkov je ponúknuť službu priateľom a zistiť od nich, či vám to ide a či to chcete robiť. Keď prídete na to, že vás práca baví, našli ste sa v nej a myslíte si, že vás uživí, je jasné, že by ste mali začať vlastné podnikanie.

Dôležitá je aj reklama. Na prilákanie prvých klientov si preto založte vlastnú webstránku alebo si vytvorte účet na sociálnych sieťach. Natočte pútavé video a skúste ponúknuť ľuďom ukážky vašej práce aj referencie vašich spokojných zákazníkov. Môžete vyskúšať aj ponúknutie služby na skúšku za uvádzaciu cenu.