Dopyt po nich strmo rastie, zaslúžia si aj Vaši pozornosť?

Využite na maximum výhody tepelných čerpadiel, ktoré Vám dodajú stabilný objem tepla po celý rok bez ohľadu na aktuálne klimatické podmienky. Palivo pre nich, tj. vzduch či geotermálne teplo, je zadarmo a je ho dostatok po celom Slovensku! Skúsenosti zo Škandinávie ukazujú, že aj v extrémne nízkych teplotách počas vykurovacej sezóny, tepelné čerpadlá dokážu spoľahlivo fungovať desiatky rokov! Prečo teda naďalej platiť vysoké účty za teplo?

Aj na Slovensku sú dostupné spoľahlivé tepelné čerpadlá schopné dodať dostatok tepla aj vo veľmi nízkych teplotách. Nezáleží teda na tom, či hľadáte spoľahlivý zdroj tepla pre byt v okolí Bratislavy či horskú chatu pri Poprade. S tepelnými čerpadlami môžete výrazne znížiť svoje náklady na vykurovaciu sezónu, zvýšite svoje pohodlie, pretože do tepelných čerpadiel sa neprikladá, ušetríte miesto potrebné na uskladnenie paliva, znížite svoju závislosť na dodávkach plynu zo zahraničia.

Tepelné čerpadlá preukazujú svoje služby od 70. rokov minulého storočia

Tieto univerzálne výhody sú dôvodom, prečo dopyt po tepelných čerpadlách rastie naprieč celou Európou. Podľa údajov Európskej asociácie pre tepelné čerpadlá, na konci roka 2018 bolo v Európe v prevádzke cca 11,8 miliónov tepelných čerpadiel s tým, že na konci tohto roka by toto číslo mohlo prekonať hranicu 13 miliónov kusov! Tepelné čerpadlá pritom nie sú v Európe žiadnou „novinkou“, práve naopak, svoje schopnosti preukazujú už od 70. rokov minulého storočia, obdobie tzv. ropného šoku, kedy skokovo vzrástli ceny fosílnych palív, vrátane vykurovacieho oleja, do tej doby veľmi rozšíreného zdroja tepla. Teraz zažívajú tepelné čerpadlá „druhý boom“, kedy sa politici, firmy i domácnosti naprieč Európou spoliehajú na tepelné čerpadlá vo svojej snahe o znižovanie emisií skleníkových plynov. Po celej Európe tak rastú ako huby po daždi veľké tepelné čerpadlá dodávajúce teplo celým mestským štvrtiam, aj malé jednotky určené pre „domáce“ využitie.

V porovnaní s ostatnými obnoviteľnými zdrojmi energií, tj. solárnymi a veternými elektrárňami, tepelné čerpadlá:

  • dokážu generovať stabilný objem energie bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky,
  • sú schopné vyrábať teplo s nízkymi nákladmi a fungovať tak bez masívnej podpory zo štátnych rozpočtov,
  • sú univerzálne použité, tj. nemajú špecifické podmienky na polohu.

Niet teda divu, že sa dnes tento zdroj tepla teší takej pozornosti, otázkou je – majú tepelné čerpadlá aj Vašu pozornosť? V prípade, že by ste radi získali predstavu o tom, aké výhody Vám môžu priniesť tepelné čerpadlá, vyskúšajte interaktívneho sprievodcu výberom čerpadiel od spoločnosti IVT SK.

Text: PR, foto: ivt.sk