Sú daňové raje nelegálne?

Hovorí vám niečo pojem „daňové raje“, resp. offshore podnikanie? Obľuba tohto typu podnikania neustále rastie spoločne s rastom dlhu vyspelých krajín. Avšak, sú daňové raje (ne)legálne?

Sú daňové raje nelegálne?
Sú daňové raje nelegálne? (Foto: danovecentrum.sk)

Aké výhody poskytujú pre podnikateľov daňové raje?
Väčšina ľudí si myslí, že daňové raje sú naozaj nelegálne, no to nie je pravda. Firma je právnická osoba, ktorá si môže vybrať sídlo podnikania, no pochopiteľne, v rámci svojej činnosti musí dodržiavať zákony krajiny, v ktorej pôsobí. Offshore firmy môžu mať mnoho zaujímavých využití, no nie sú univerzálne pre všetky druhy podnikania!

Medzi hlavné prednosti daňových rajov patrí minimálne daňové zaťaženie, keďže obvykle sa platí paušálne jeden krát za rok. Oceniť tiež môžete minimálnu byrokraciu, dokonca nie vždy je nutné viesť účtovníctvo! Vedeli ste, že medzi daňové raje nepatria len ostrovy v Karibiku, ale i uznávané krajiny akými sú Nový Zéland či Holandsko? Účtovná závierka, a teda požiadavky na jej zostavenie sú v tomto prípade minimálne, dokonca i kontroly zo strany úradov a vlády nie sú takmer žiadne, čo je možné považovať za ďalšie obrovské plus!

Aké je to v praxi?
Dôležité je uvedomiť si, že v daňovom raji nemôžu podnikať firmy, pri ktorých zákon vyžaduje sídlo na Slovensku, čiže je nutné platiť dane v našej krajine, čoho súčasťou je trebárs aj spotrebná daň. Podnikanie na internete obvykle nie je závislé na sídle firmy, čiže v prípade offshore podnikania ide o ideálnu situáciu.

Sú firmy v daňových rajoch dôveryhodné?
Na záver treba dodať, že aj firmy sídliace v daňových rajoch, ktoré podnikajú v EÚ, musia dodržiavať miestne zákony, platiť odvody za zamestnancov či dokladovať daňové tlačivá. Rozhodne nie je pravda, že pre firmu v daňovom raji prestanú platiť zákony, čiže si netreba myslieť, že v nich sídlia pochybné firmy či nedôveryhodné právnické osoby.

Text: PR