Slúži nákupná terapia ako relax?

Možno ste sa stretli s radou známeho, ktorý vám vo vypätej situácii odporúčal: „Upokoj sa, ak pôjde do tuhého, choď si na seba kúpiť niečo pekné a budeš v poriadku.“ Bez ohľadu na to, či to bude oblečenie, drogéria alebo kúpa kvalitnej horkej čokolády, antidepresív v lekární – išli ste do obchodu a niečo si kúpili. Po krátkej chvíli ste sa cítili dobre. Čím to bude? Spolu s Kit Yarrowou, docentkou pôsobiacou na katedre psychológie na univerzite Golden Gate, sa na to „niečo“ pozrieme a zistíme prečo je nakupovanie takou príjemnou voľnočasovou aktivitou.

Slúži nákupná terapia ako relax?
Slúži nákupná terapia ako relax? (Zdroj: Unsplash.com)

Internetový portál Ebates.com vykonal štúdiu o nakupovaní zo vzorky 52% respondentov žien a 48% mužov, čo ho priviedlo k záveru, že viac ako polovica zákazníkov ide nakupovať preto, aby si zlepšili náladu a zvyšok opýtaných navštívi obchod, aby mohli niečo osláviť a samy seba oceniť. Slúži kúpa bežného tovaru spotrebiteľa pre jeho dobro? Terapeutka Peggy Wynne má v tom jasno: „V malých a prijateľných dávkach dokáže nakupovanie utíšiť vnútorný nepokoj spôsobený vonkajšími alebo vnútornými udalosťami okolo nás. Avšak, vyskytuje sa riziko, že nadmerným nakupovaním na nás doľahne závislosť. Predstavme si alkoholizmus – ak to s alkoholom preháňame, sme od neho závislí a vnútorne nás ničí. Ak poznáme únosnú mieru a nezachádzame do extrému, závislosť sa nedostaví.“

Ak nakupovanie obmedzuje náš denný program, kreditná karta je v debete, peniaze od nás držia blízki čo najďalej, pretože by ich rýchlo nevideli, neplníme si svoje pracovné povinnosti a svojím zvykom sťažujeme finančnú situáciu rodiny, je na čase pozrieť sa pravde do očí a zbaviť sa prítomného neduhu spoločnosti. Uveďme veci na pravú mieru – všetkého veľa škodí a nič netreba preháňať. Také isté pravidlo platí aj pri nakupovaní.