Prvé papierové peniaze na Slovensku

Prvé papierové peniaze na svete sa objavili v Číne, kde ich vymysleli. Na bankovke bolo okrem znázornenia hodnoty peňazí výstraha pre ich prípadných falšovateľov, aby sa nepokúšali znehodnotiť peniaze, pretože za zločin budú prísne potrestaní. Zmienka o prvých peniazoch z Číny hovorí o tom, že boli vyrobené z kože a boli datované do 2. storočia pred naším letopočtom. Skutočné papierové peniaze sa začali v Číne používať až o približne deväťsto rokov neskôr.

Prvé papierové peniaze na Slovensku
Prvé papierové peniaze na Slovensku (Zdroj: Unsplash.com)

Prvýkrát v 60. rokoch 18. storočia

Ak ide o prvé papierové peniaze, ktoré sa objavili na území súčasného Slovenska, neboli to klasické papierové platidlá ako ich poznáme dnes. Boli vo forme takzvaných bankocedulí. U nás sa objavili prvýkrát v 60. rokoch 18. storočia. Po týchto bankoceduliach neskôr nasledovali šajny, následne po roku 1913 to boli anticipačné listy. Tieto anticipačné listy už mali povahu štátoviek, no neboli ničím kryté.

Čo sa týka prvých československých peňazí, tie by určite mnoho z nás datovalo na vznik prvej samostatnej Československej republiky po prvej svetovej vojne v roku 1918. Avšak opak je pravdou. Bezprostredne po vzniku republiky sme používali rakúsko-uhorské papierové koruny a naše vlastné sme si museli ešte počkať. Tie rakúsko-uhorské mali na svojej rubovej strane nalepený náš kolok. Prvá československá bankovka bola stokorunová bankovka a objavila sa v apríli 1919.