Plastové tašky a zákon o odpadoch

Plastovým taškám, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou nákupov a zákazníci ich dostávali zdarma, už odzvonilo. Novelizovaný zákon o odpadoch sa okrem iného zaoberá práve taškami, ktoré mnohokrát slúžia len na prenos nákupu a potom končia v koši, čím sa zbytočne zaťažuje životné prostredie. Preto ich obchodníci nemôžu dávať k nákupu zdarma, ale za istý poplatok, a mali by ponúknuť k nim aj nejakú alternatívu.

Plastové tašky a zákon o odpadoch
Plastové tašky a zákon o odpadoch (Foto: Bigstockphoto.com)

Táto novela zákona o odpadoch bola schválená ešte v marci minulého roka, no je účinná až od 1. januára tohto roka. Množstvo supermarketov už niekoľko rokov zákazníkom nedáva plastové tašky zadarmo a v ponuke majú aj látkové či papierové tašky. Novelizovaný zákon o odpadoch však môže mať výraznejší vplyv napríklad na predajne s oblečením, kde je stále štandardom dávať k nákupu plastovú tašku zadarmo.

Prečo takáto novela?

Minulý rok v marci uviedol rezort životného prostredia, že podľa výsledkov skúmania Európskej komisie použijú slovenskí spotrebitelia v priemere približne 466 igelitových tašiek v priebehu jedného roka. Pritom podľa európskej smernice by sa k roku 2019 mal počet tašiek na jedno použitie znížiť na 90 ks na osobu na jeden rok.

Keď sa chce, tak sa dá

Mnohé európske reťazce už dokázali úspešne obmedziť používanie takýchto nákupných tašiek, a to ich spoplatnením a zároveň ponukou tašiek, ktoré je možné využiť viacnásobne. Náš rezort životného prostredia vyhlásil už predtým iniciatívu “Slovensko bez igelitových tašiek,” ku ktorej sa pripojili viaceré maloobchodné reťazce.

A čo igelitové vrecká?

Novelizovaný zákon o odpadoch sa však nezaoberá problematikou vysokej spotreby igelitových vreciek, ktoré ľudia využívajú v obchodoch na pečivo, ovocie či zeleninu. Len v Európe sa ich minie ročne až niekoľko miliárd kusov.

Text: PR