Kvalitné stoličky a kreslá pre zdravé sedenie pri práci

Kvalita sedenia pri práci ovplyvňuje psychiku aj samotný pracovný výkon. Preto by vaša stolička mala spĺňať niekoľko základných požiadaviek. Ktoré to sú, si povieme v nasledujúcom článku.

Kvalitné stoličky a kreslá pre zdravé sedenie pri práci
Kvalitné stoličky a kreslá pre zdravé sedenie pri práci (Foto: stolickymix.sk)

Kancelárske stoličky

Kancelárske stoličky, v ktorých sa bude sedieť nielen pohodlne ale aj zdravo, by mali spĺňať niekoľko požiadaviek:

  • Mali by mať ergonomicky tvarované operadlo a sedadlo.
  • Mala by sa dať nastaviť výška sedenia.
  • Výhodou sú otáčanie a kolieska na pohodlnú manipuláciu a pohyb.
  • Dôležité sú kvalitné materiály, ktoré odolajú každodennej záťaži.
  • Kancelárska stolička má byť stabilná.

Ako správne sedieť

Aby ste predišli zdravotným problémom vznikajúcim pri dlhom sedení za písacím stolom, je dôležité naučiť sa správne sedieť. Pri práci by ste sa nemali hrbiť. Dobrá kancelárska stolička musí preto poskytnúť dostatočnú oporu pre chrbticu.

Výhodou sú pohodlné opierky hlavy. Pre správnu cirkuláciu krvi v dolných končatinách je dôležité, aby sedadlo stoličky odspodu netlačilo na stehná. Prúdenie krvi ovplyvňuje aj výška sedenia. Chodidlá musia byť vždy položené na zemi. Predídete tak vzniku kŕčových žíl alebo iných zdravotných problémov.

Kancelárske kreslá

Pre ešte komfortnejšie sedenie nájdete na trhu kancelárske kreslá. Vyrábajú sa z kvalitných materiálov. Svojím dizajnom zapasujú aj do luxusne zariadenej kancelárie. Kancelárske kreslá disponujú praktickými opierkami na ruky. Môžete si vybrať model s kolieskami alebo bez. Samozrejmosťou je nastavenie výšky sedenia. Niektoré modely sú vybavené tiež funkciou tlmenia nárazu pri dosadnutí, či nastavenia sklonu operadla.

Materiály a farby kancelárskych kresiel

Čo sa materiálu týka, na trhu nájdete kancelárske kreslá čalúnené kožou, ekokožou alebo koženkou. Konštrukcia kresiel sa vyrába z kovu, ostatné časti z kovu alebo plastu. Farebné prevedenie ponúka širokú škálu odtieňov. Môžete vsadiť na klasiku a vybrať kancelárske kreslo v čiernej, hnedej, pieskovej či krémovej farbe. Do moderne zariadených priestorov sú vhodné aj iné farby. Napríklad limetka, modrá, zelená či červená.

Text:PR