Diamanty za dobytok? Výmenný obchod funguje dodnes

Barter alebo barterový obchod je forma obchodnej činnosti, takto ho špecifikuje internetová encyklopédia. Pri tejto obchodnej činnosti sa tovar alebo služby priamo vymenia za iný tovar alebo služby. Táto činnosť funguje bez použitia peňazí. Aj keď si zrejme myslíte, že tieto časy sú už dávno za nami, mýlite sa a my vám povieme prečo.

Diamanty za dobytok? Výmenný obchod funguje dodnes
Diamanty za dobytok? Výmenný obchod funguje dodnes (Zdroj: Unsplash.com)

Vanuatu je ostrov v Tichom oceáne, kde miestni obyvatelia dodnes využívajú barter ako formu obchodovania. Tovary dennej spotreby alebo ručne zhotovené oblečenie predávajú na trhu za prasatá a morské perly. Obyvatelia si chodia do banky požičiavať drahé kamene a kovy, pričom ich zábezpeka je vo forme miestneho dobytku. Ak nezaplatia načas, zástupca banky v Livatu príde skonfiškovať ich dobytok.

V našich zemepisných šírkach platidlá barterovej, čiže výmennej obchodnej činnosti možno prirovnať ku diviačím klom alebo jelením parohom v dobe kamennej. Taktiež by sa dali prirovnať aj k ručne vyrobeným nástrojom z kameňov alebo kože zvierat, ktorá plnila funkciu dobového oblečenia. Aj v súčasnosti nie je výmenný obchod ani v modernej spoločnosti až tak neznámy pojem, stále sa aj teraz nájdu jeho zástancovia.