Bratislava podnikateľov láka. Ako je však na tom trh s kanceláriami na prenájom?

River Park, Twin City, Aupark Tower či Galvaniho Business Centrum. Tieto biznis centrá ponúkajú na prenájom desiatky tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a radia sa medzi najväčšie v Bratislave. Nie všetky sú však vhodné pre každú firmu či podnikateľa. Podľa čoho vyberať kanceláriu na prenájom v Bratislave?

Bratislava podnikateľov láka. Ako je však na tom trh s kanceláriami na prenájom?

Prečo sa oplatí podnikať v Bratislave

V roku 2016 robila agentúra European Digital City Index prieskum európskych miest, ktoré najviac podporujú digitálne podnikanie. Bratislava sa umiestnila v tomto rebríčku na slušnom 41. mieste, prvým bol Londýn a napríklad Praha skončila na 37. priečke. Práve výborné podmienky nielen pre start-upy, ale aj ostrieľaných podnikateľov, ktorí chcú byť v centre diania, robia z nášho hlavného mesta atraktívnu adresu pre nejednú spoločnosť.

Bratislava však tiež ponúka výbornú lokalitu z európskeho hľadiska – susedí s dvomi štátmi, Viedeň so svojím medzinárodným letiskom je vzdialená približne 70 km a tiež tu nájdeme najlepšie hodnotenú slovenskú vysokú školu v európskom rebríčku. Veľkým plusom je vysoká koncentrácia šikovných a talentovaných ľudí, ktorí majú ambíciu rásť. Za tú do určitej miery môžu aj renomované nadnárodné spoločnosti, ktoré v metropole majú svoju slovenskú, či niekedy aj (stredo)európsku pobočku.

Lokalita výrazne ovplyvňuje cenu

Pri hľadaní kancelárie v Bratislave na prenájom cenu do značnej miery ovplyvňuje lokalita – aj za menej udržiavaný priestor v Starom meste zaplatíte výrazne viac ako špičkovo vybavené biznis centrum v Ružinove. Nie vždy však je centrum Bratislavy výhodnejšie ako iné štvrte – v prípade, že vašu spoločnosť nenavštevujú zákazníci pravidelne, lokalita kancelárie môže byť aj v priemyselnej zóne. Tie môžu priniesť iné výhody – okrem nižšej ceny za prenájom to je aj lepšia dostupnosť hlavných ťahov či veľkorysé skladové priestory.

Myslite dopredu

Proces hľadania vhodnej kancelárie na prenájom si dokážete značne uľahčiť tým, že viete, čo chcete. Prvým krokom, ako zúžiť výber, je stanoviť si rozpočet. Vyhnete sa tak sklamaniu z toho, že priestor podľa vašich predstáv je mimo vaše finančné možnosti. Ďalej by ste mali vedieť, koľko zamestnancov u vás bude pracovať, aké technické zázemie potrebujete pre svoju prácu, koľko parkovacích miest je pre vás dostačujúcich či zasadacia miestnosť je nevyhnutnosťou. Pri hľadaní však počítatajte aj s budúcimi plánmi firmy – napríklad, že v priebehu roka plánujete získať do svojich radov ďalších 20 zamestnancov.

S odborníkmi sa vyhnete prešľapom

Pri prenájme kancelárie je dôležité uvedomiť si, že pri podpise zmluvy sa zaväzujete na niekoľko rokov. Bratislavský trh s realitami sa vyvíja rýchlejšie ako zvyšok Slovenska, preto nie je na škodu, keď po svojom boku máte odborníka, na ktorého rady sa môžete spoľahnúť. Takého, ktorý vám prezradí, či je cena skutočne výhodná, aké sú nedostatky danej lokality, pomôže vám získať výhodnejšiu zmluvu, zakomponovať do nej dodatky, ktoré vám ju umožnia otvoriť v prípade potreby väčších priestorov. Hľadáte niekoho takého? Navštívte stránku www.volnekancelarie.sk a využite služby špičkových odborníkov v tejto oblasti.

Text a foto: PR