Ako nakupovanie zmierňuje úzkosť? Opýtali sme sa za vás

Vezmime je jeden príklad. Osoba menom Jana mala citovo chladné manželstvo bez spoločných nocí. Keď sa rozviedla, prvú vec, ktorú si kúpila, bola posteľná bielizeň. „Od chvíle ako som vstúpila do obchodu s posteľným prádlom, bola som ako posadnutá kúpou vankúšov, paplónov, obliečok, hlavníc a návlekov na posteľ. Cítila som sa ako vymenená, bol zo mňa iný človek. Tešila som sa života a hlavne na to, kedy si kúpim niečo pekné na posteľ.“

Ako nakupovanie zmierňuje úzkosť
Ako nakupovanie zmierňuje úzkosť (Zdroj: Unsplash.com)

Pozrime sa na ďalšiu situáciu. Andrej je 39-ročný podnikateľ. Keď ho Katka navštívila, hrdo jej ukazoval svoju novú skriňu, ktorú navrhol pre úschovu oblečenia. Katka si všimla, že v skrini má ženské šaty, preto jej zvedavosť nedala a spýtala sa ho na šaty. Andrej jej povedal: „Nemám záľubu v kupovaní alebo nosení ženských šiat. Tieto šaty v mojej skrini mi pripomínajú nádej a túžbu, že stretnem správnu ženu, zoberieme sa a budeme žiť šťastne až do smrti.“ Andrej pretavil svoju túžbu po spriaznenej duši do šiat. Z toho vyplýva, že nakupovanie môže byť zdrojom psychickej prípravy. Nakupujúci si obzerajú tovar a uvažujú nad tým, ako kúpené predmety využijú v budúcnosti. Vizualizujú svoj život cez kúpené predmety.

Niet sa čo čudovať, že najviac peňazí míňame počas prípravy na dve najdôležitejšie zmeny v našich životoch: keď sa zo slobodného človeka stane ženatý alebo vydatá a počas príchodu dieťaťa do rodiny. Cez nakupovanie plánujeme budúcnosť, cítime sa pokojne a úzkosť sa znižuje. „Niektorí zákazníci prikladajú nakupovaniu dôležitejší význam. Mladí rodičia, ktorí sa tešia na príchod svojho dieťatka, veľakrát utratia všetky úspory pre výbavu dieťatka.“ Upozorňuje Sara Levinová, psychologička zaoberajúca sa rozvojom dieťaťa. Iný príklad – máte teenagera alebo vysokoškoláka, ktorý odchádza na internát. Kúpa oblečenia, školských potrieb, elektroniky, drogérie spolu s ním, vám spríjemní čas pohromade, psychicky sa naladíte na odchod dieťaťa z domu a dovolíte mu oddelene sa rozvíjať v schopnostiach.