6 spôsobov, ako vašim zamestnancom dokázať, že ste dobrý šéf

Získať a udržať si dobrých zamestnancov je asi jedným z hlavných spôsobov, ako úspešne podnikať. Ľudia vo vašej firme však nebudú výkonní a oddaní svojej práci len tak – potrebujú motiváciu. Ako teda na to?

6 spôsobov, ako vašim zamestnancom dokázať, že ste dobrý šéf
(zdroj: unsplash.com)

Možnosť pracovať z domu alebo z kaviarne

Najčastejšie sa zamestnancov snažíme motivovať finančne – cez platy, rôzne bonusy či prémie. Častokrát to ale nefunguje, minimálne nie, ak je to jediná motivácia vašich zamestnancov. Nie každý totiž robí svoju prácu len pre peniaze. Čo sú teda najlepšie spôsoby nefinančnej motivácie, s ktorými viete pracovať aj vo vašom podniku? Možno to bude znieť neuveriteľne, ale napríklad aj home office. Počas pandémie to bola súčasť našich každodenných životov, preto si na ňu veľa ľudí zvyklo. Dajte takúto možnosť svojim zamestnancom aj mimo pandémie, budú môcť pre vás pracovať z akéhokoľvek kúta sveta. Vybudujte pre svojich zamestnancov tzv. chillout zónu – tulivaky, otvorený priestor, žiadne stoly. Niekomu sa lepšie pracuje takto neformálne.

Žiadne nadčasy

Umožnite svojim tímom, aby sa raz za mesiac stretli mimo office. Môžu sa tak spoločne vybrať na pivo, na obed alebo na kávu a prebrať veci, ktoré zdanlivo s prácou nesúvisia, ale v skutočnosti na ňu majú veľký vplyv, ako napríklad, kto sa s čím zaujímavým za posledné obdobie stretol alebo novinky v online marketingu. V pracovnej sfére už skoro každý zažil pocit vyhorenia, prípadne ním práve prechádza. Pomôžte svojim zamestnancom nájsť work-life balance – naučte ich vyvažovať prácu aktivitami v súkromnom živote. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je stanoviť osemhodinový pracovný čas bez nadčasov. Urobte ho zároveň flexibilným, takže v prípade, že váš zamestnanec napríklad potrebuje vyzdvihnúť deti zo školy, bude si vedieť čas prispôsobiť podľa svojich potrieb, ale zároveň stále odpracuje to, čo má.

Sloboda pri rozhodovaní

Pre ešte lepšie udržanie psychickej pohody môžete pouvažovať aj nad extra dovolenkou, prípadne špeciálnymi dňami voľna, keď sa jednoducho zamestnanec necíti dobre, sťahuje sa alebo má narodeniny. Dovoľte ľuďom, aby u vás robili, čo ich baví – ak nechcú pracovať na nejakom projekte z vážnych dôvodov, dajte ho na starosť niekomu inému, prípadne pouvažujte, či nie sú dôvody vážne natoľko, že odmietnete celý projekt. Umožnite kvalitným ľuďom prestupovať vo vašej firme na iné pozície, ktoré si vyberú. Budete prekvapení, aký pozitívny vplyv to bude mať nielen na konkrétneho zamestnanca, ale aj na chod celej firmy.